Може ли човек да получи обезщетение за вреди в следствие на липсата на адекватна медицинска помощ?
През 2022 г. екипът на „Адвокатско дружество Георгиев и Петров“ успя да спечели дело с неокончателно решение срещу медицинско заведение, което не беше спазило утвърдените медицински практики и лечебен алгоритъм. По този начин на нашия клиент бяха присъдени неимуществени вреди в размер на 10 000 лева, което екипът ни смята за недостатъчно и поради тази причина делото ще бъде разгледано и от по-горна съдебна инстанция.
Казусът е интересен и сложен, защото неизпълнението на задълженията на лечебното заведение е на принципни и абстрактни основания. Друга причина това дело да заслужава внимание е, че то може да се използва като модел за други подобни случаи, при които на пациент не е оказана нужната лекарска помощ, което е довело до щети за здравето му.
През 2020 г. нашият клиент посещава офталмолог, тъй като се оплаква от влошено зрение на едното око и поява на черни петна в полезрението си. В конкретния случай медицинското лице – офталмолог, при което нашият клиент отива, не назначава важни изследвания, които добрите медицински стандартни предписват. По този начин лекарят нарушава правото на клиента ни за достъп до най-добрите практики в медицината. Медицинското лице не извършва задължителните прегледи, съгласно утвърдените практики, като по-този начин става причина ретината на едното око на нашият клиент да се отлепи и той необратимо да започне да губи зрението на едното си око. Въпреки „класическите“ симптоми на клиента, лекарят, който е извършил първоначалния преглед, е неглижирал ситуацията, като не е подходил достатъчно отговорно към случая.
Roman Budnyi, Canva
В хода на съдебното производство бяха изслушани свидетели, които разказаха за всички несгоди, които нашият клиент следва да търпи в следствие на недоброто медицинско лечение, което е получила. За да бъдат оценени действията на медицинското заведение – ответник, в хода на делото се наложи да бъде изготвена и медицинска експертиза. Това доведе до забавяне на процеса с няколко месеца, породено от липсата на специалисти офталмотолози, които да са вещи лица. Вземайки предвид събраната информация, съдът реши категорично, че е осъществен деликт (противоправно поведение) от страна на първоначалното медицинско заведение, в което нашият клиент е потърсил помощ.
Съдът, съобразявайки всички факти по делото, сметна, че има нарушения в няколко направления – по чл. 79 от Закона за здравето (за прилагане на утвърдена медицинска наука и практика), чл. 81 ал. 2. т.1 от Закона за здравето, в който се казва, че правото на медицинска помощ се осъществява при прилагане на основни принципи като своевременност, достатъчност и качество, както и нарушаване от страна на лекаря на чл.6 ал. 1 от Закон за лечебните заведения, тъй като не е била оказана медицинска помощ в определените стандарти.
Въпреки сложността на казуса и продължителността на делото, екипът ни от опитни адвокати се справи отлично, успявайки да възвърне поне частично справеливостта за нашият клиент.
Още за правата Ви като пациенти можете да научите оттук.