През 2024 г. екипът на Delikti.bg спечели дело на втора инстанция, свързано с претенция на наш клиент – работник срещу неговия работодател за обезщетение за неимуществени вреди от претърпяна трудова злополука.
По делото беше установено, че клиентът ни е претърпял трудова злополука през 2020 г., като камион, управляван от друг работник и движещ се на заден ход, преминава през левия крак на клиента ни и той остава под него. Тази ситуация се реализира, докато клиентът ни е изпълнявал служебните си задължения. В резултат на удара е получил множество и тежки фрактури на долния си ляв крайник. Състоянието на клиента ни след злополуката е довело до временната му неработоспособност и невъзможност да се грижи сам за себе си.
Злополуката бе призната за трудова от Националния осигурителен институт (НОИ). Въпреки това в хода на съдебния процес, работодателят твърдеше, че работникът е проявил груба небрежност, тъй като е носел слушалки по време работа, което му пречело да изпълнява трудовите си задължения. Също така, според работодателя е налице и съпричиняване от страна на работника, който не е провел адекватно лечение и рехабилитация след инцидента.
По делото бяха разпитани свидетели – работници и близки на нашия клиент, а също така беше изготвена и съдебномедицинска експертиза, която потвърди фрактурите на клиента ни, настъпили в резултата на трудовата злополука.
От събраните по делото доказателства, се установи че работникът, който е управлявал на заден ход камионът не е предприел действия да се увери, че няма хора наоколо преди да премине на заден ход, не е имало осигурен втори работник, който да оказва посоката на движение, което се предвижда в Правилата на работодателя за безопасност на работата.
В тази връзка, съдът прие, че работодателят не е изпълнил своето правно задължение да провери лично обезопасяването на работното пространство, не е изпълнил задължението си да се увери лично за взетите мерки за безопасност.
Решението на първоинстанционният съд
В резултат на успешно проведено доказване от наша страна, съдът уважи исковете на клиента ни и му присъди обезщетение от 13 600 лв. за неимуществени вреди и допълнителна сума от 717,78 лв. за законна лихва, отчитайки тежестта на травмите и дълготрайността на физическите и емоционални страдания на клиента ни в резултат на настъпилата трудова злополука. Съдът отхвърли в цялост възраженията на работодателя.
Работодателят подаде въззивната жалба срещу решението с доводите, че решението е неправилно, поради нарушение на закона и необоснованост, както и че работникът е проявил груба небрежност, която е довела до злополуката.
Решението на въззивният съд
Второинстанционният съд след преценка на всички събрани доказателства по делото, потвърди решението на първа инстанция с минимални корекции, като доводите на работодателя отново не бяха взети предвид от съда.
Заключение
Резултатът от делото в полза на нашия клиент, в качеството му на работник, подчертава важността на правото на обезщетение за трудови злополуки и спазването на безопасни условия на труд от страна на работодателите. Това решение не само че осигурява справедливо обезщетение за пострадалия работник, но също така изпраща ясно послание за отговорността на работодателите при настъпване на трудови злополуки.
Ако и вие сте пострадали от трудова злополука и се нуждаете от правна помощ, не се колебайте да се свържете с нашия екип от опитни адвокати и юристи.